Мета: | поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про прислівник як частину мови, удосконалювати орфографічні навички, вміння розпізнавати прислівники; розвивати культуру усного і писемного мовлення, мислення, увагу; виховувати любов і повагу до рідної мови, прищеплювати інтерес до мовних явищ, зокрема до вивчення частин мови. |
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та
навичок з інтерактивним навчанням.
Форма проведення: урок-мандрівка.
Обладнання: мапа «Країна Морфологія», картки з надрукованим текстом, сигнальні картки, підручник.
Хід уроку
I. Організація класу.
Сьогодні у нас незвичайний урок: сьогодні ми зробимо ще один крок у країну прекрасну, в країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.
II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація
навчальної діяльності учнів.
1. Слово учителя:
- Діти, сьогодні на Вас чекає урок-мандрівка в чудову і загадкову країну «Морфологію». А місто, до якого ми прямуємо, називається Прислівником.
Друзі! Чи вперше ми з вами вирушаємо до цієї незвичайної країни? У яких містах ми вже побували? Давайте згадаємо їх назви, граматичне значення у мові. Було б несправедливо не відвідати шосте місто, тим більше, що ми заочно вже знаємо про нього. А щоб нам цікавіше було подорожувати, пропоную обрати маршрут та екскурсовода.
2. Запис у зошитах.
Учитель: Діти! Запишіть дату нашої подорожі та рушаймо в путь!
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Екскурсовод: | Доброго ранку, шановні добродії! Бюро подорожей та екскурсій уповноважило мене провести екскурсію по місту Прислівник. Я охоче погодилась на це за умови, що ви будете мені допомагати. Перш ніж вирушати в дорогу, давайте перевіримо, а що ви знаєте про місто Прислівник? У вага! Під'їжджаємо до станції «Теоретична». |
Мікрофон | (учні передають мікрофон один одному і розповідають про прислівник як про частину мови): - Це незмінна частина мови, що визначає ознаку предмета, ознаку дії, ознаку іншої ознаки. Н-д: сквер восени, дуже тихо, співати гарно. - У реченні прислівник виступає обставиною. Н-д: Повільно опускається на землю пожовклий лист. Учитель: |
Учитель: | Що ж, теорію ви знаєте. Отже, можна рушати в дорогу. А щоб мандрівка була цікавою, захоплюючою, пропоную ігрові завдання. - Ми наближаємось до станції «Практична» |
1. До кожного прислівника доберіть потрібне слово, утворіть словосполучення «прислівник^дієслово»:
- жартома (сказав);
- натщесерце (з'їв);
- жужмом (кинув);
- горілиць (ліг);
Виберіть словосполучення і розберіть його за схемою.
Станція «Творчість»
2. Я називатиму словосполучення, а ви замініть їх відповідним прислівником і вірно їх запишіть.
- на три частини (натроє);
- у будь-який час (будь коли);
- з малих літ (змалку);
- в зимову пору (взимку);
- кожного місяця (щомісяця);
- з певним наміром (навмисне);
Наближаємося до станції «Розумники».
3. Екскурсовод: | Це передмістя. Але що це? Головні ворота міста зачинено. Потрібно знайти ключ. Давайте спробуємо виконати і це завдання, а для цього варто пригадати розряди прислівників за значенням. Я називатиму лексичне значення, а ви відгадуєте прислівник. Підкресливши вказані літери у словах-відгадках, ви отримаєте ключ від міста: |
спосіб дії: синонім до слова «щиро» в значенні «зустріти когось»
(тепло);
причина дії: антонімічний корінь слова «холодний» (згарячу);
місце дії: невизначений напрямок (кудись);
час дії: пора цвітіння пролісків (навесні);
міра і ступінь дії: корінь слова-математичний знак >, найвищий
ступінь порівняння (найбільше) ;
ознака дії: спільнокореневе слово до «лівий» (ліворуч);
мета дії: відповідник до російського слова «нарочно» (навмисне);
спосіб дії: про сонячну погоду (ясно);
час дії: синонім до слова «давно» (колись);
місце дії: корінь слова-геометрична фігура (довкола).
(У записаних прислівниках учні підкреслюють літери, які називає учитель і відгадують ключ «Прислівник»: тепло, згарячу, кудись, навесні, найбільше, ліворуч, навмисне, ясно, колись, довкола).
Молодці! Ключ знайшли!
Екскурсовод: | ми під'їруш до площі «Ступенів порівняння прислівників». Наукова хвилинка: я називаю прислівники, а ви визначаєте ті, що утворюють ступені порівняння: Охайно, мимоволі, глибоко, бережно, абияк, босоніж, навесні, швидко, весело, спідлоба, надійно, красиво, чесно, високо, трохи, напам'ять. - Виберіть прислівник. Утворіть ступені порівняння. |
Екскурсовод: | площа «Ступенів порівняння прислівників» залишилась позаду. Перед нами «Мікрорайон фразеологізмів». Ви, мабуть, помітили, що кожна площа, вулиця у місті Прислівник цікаві тим, що мають своє власне обличчя, чимось відрізняються від інших. От і цей мікрорайон не відстає. Щоб краще його запам'ятати, пропоную такі завдання. |
Завдання 1. | Робота в парах. На картках у вас прислівники та синонімічні фразеологічні звороти, поєднайте їх. Картка 1. повільно, дуже уважно, будь-куди, швидко, дуже рано, удень, нарешті, одностайно. Картка 2. нога за ногою, з розкритим ротом, на всі чотири сторони, на всіх парах, ні світ ні зоря, серед білого дня, кінець кінцем, в один голос. |
(Учні записують до зошитів: Н-д: нога за ногою - повільно і т.д.)
Екскурсовод: | нарешті ми наблизилися до проспекту «Орфографічний». Щоб не заблукати, пропоную рухатись повільно і дуже уважно, стежачи за своєю думкою. Отже, перша зупинка «-Н- і -НН- у прислівниках». |
Експрес-опитування.
- від чого залежить написання -н- і -нн- у прислівниках?
- яких прислівниках завжди пишеться -нн- ?
Щоб перевірити свою орфографічну грамотність, пропоную дописати, де треба, пропущену букву Н. Правопис пояснити.
Самостійна робота.
Виконувати сумлі(н/н)о, дивитися привіт(н/н)о, повернутися зра(н/н)я, йти навма(н/н)я, прийти нежда(н/н)о-негада(н/н)о.
Друга зупинка «НЕ на НІ з прислівниками».
(Учні об'єднуються в групи «Теоретики» і «Практики». Перша група готує повну зв'язну відповідь на питання «Коли НЕ та НІ з прислівниками пишуться разом, а коли окремо?». Друга група кожне правило ілюструє прикладами).
Учитель: а чи існують такі правила щодо правопису прислівників через дефіс?
Мікрофон: (відповіді учнів)
- після префікса по- у прислівниках, що закінчується на суфікс -ому-.
- після префіксів казна-, хтозна-, будь-.
- перед суфіксами -небудь, -таки, -от, -то.
- при складанні слів однакових чи близьких за значенням.
Учитель: | перевіримо ваші знання. |
Завдання 1. | Доберіть до названих мною сполучень слів прислівники- синоніми, що пишуться через дефіс: дуже тихо (тихо-тихо), як я (по-моєму), трохи (ледь-ледь), дружно (пліч-о-пліч), давно (з давніх-давен), зрідка (коли-не-коли), тільки удвох (віч-на-віч). |
Завдання 2. | Запишіть складні прислівники, що складаються з антонімів і пишуться через дефіс: більш-менш, тут-там, туди-сюди, взад- вперед. |
Завдання 3. | Доведіть, що у першій колонці прислівники, а в другій прийменники з різними частинами мови. Поясніть написання. Востаннє - в останнє вікно; Вдень - в день приїзду; Докупи - до купи ящиків; Напам'ять — подарувати на пам'ять. |
Екскурсовод: | нарешцев зупинка нашої мандрівки містом «И та І в прислівниках». - Хто сформулює дане правило? |
А ось і останнє практичне завдання.
Вибірковий диктант: запишіть прислівники у дві колонки:
«И» «І»
Навіки Опівночі
Докупи Удвічі
Анітрохи Навесні
Звідси Увечері
По-українськи
Екскурсовод: | от і залишилось позаду чарівне місто Прислівник. Ми з вами наближаємось до станції «Підсумкова». На цьому можна було б і завершити нашу мандрівку, але перш ніж це зробити, я хочу визначити найбільш активних екскурсантів. (Оцінювання). |
IV. Рефлексія.
- позначте на полях зошита завдання, які ви виконували із задоволенням, а які давались важко, виникали труднощі.
V. Домашнє завдання.
Учитель:
1. Свої враження від подорожі, діти, опишіть у міні-творі
«Захоплююча подорож по місту Прислівник, використавши
якомога більше прислівників.
2. Повторити тему «Прислівник».
Вчитель української мови та літератури
загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів с. Казавчин
Шадурська Марія Іванівна