Тема уроку. Узагальнення і систематизація вивченого
про односкладні речення.
Мета уроку: поглибити знання про односкладні речення; розвивати в учнів
вміння розпізнавати
різні види односкладних речень;
виховувати любов до
творчості письменників рідного краю.
Обладнання уроку: підручник, збірка Г. Берізки «Сакраменто», картки з
мовним матеріалом.
Форми і методи роботи: експрес-опитування, робота в парах, дослідження,
робота зі
схемою, бесіда.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Слово учителя (використовує
односкладні речення).
-
Іду
сьогодні до школи і думаю: понеділок, відкритий урок…Чи повторили тему? Чи
виконали домашнє завдання? Дзвінок…
Заходжу в клас. І так мені приємно і радісно стало на душі, дорогі мої восьмикласники.
Сумніву уже нема, бо по очах бачу, що до уроку готові. Отже, треба вже його
починати.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
Учитель. Які речення я використовувала у своєму висловлюванні?
Які види односкладних речень? Чи дотрималися ви вимог при виконанні домашнього
завдання?
Учні
вибірково зачитують міні-твір «Зимовий
ранок» з використанням односкладних речень.
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчального
процесу.
ІV. Актуалізація опорних знань. 1. Лінгвістичне
повідомлення за опорною схемою. 1. Експрес
– опитування теоретичного матеріалу.
* На які два види поділяються односкладні речення?
* Яка різниця між означено-особовими і узагальнено особовими
реченнями?
* Яке речення називається безособовим?
* Яке речення є називним? Які другорядні члени речення можуть
поширювати називне речення? V. Узагальнення теоретичного матеріалу в
процесі практичної діяльності.
Слово учителя. Сьогодні на уроці ми не тільки повторимо
односкладні речення, а ще й ознайомимося з новелою Галини Берізки «Самота». Ви
ще раз переконаєтеся, що Галина Спиридонівна не тільки чудовий поет, а й талановитий
прозаїк.
1. Диктант-дослідження. (Знайти односкладні речення, підкреслити в
них граматичну основу; усно назвати вид. Вказати, чи є односкладне речення
частиною складного речення. Думку обґрунтувати.)
(Учитель диктує перший абзац новели)
Зима. За вікнами бушує
вітер. Прислухаюся з тривогою: ось уже поскидало на землю рубероїд, яким була
вкрита шия погреба…А що ще зірве оцей шалений вітрисько? Журба, одвічна моя
журба, якій до смерті не буде кінця-краю. І де мене поховають, де проведу останні
дні життя?
2.
Синтаксичний
розбір речення (останнє речення диктанту).
Учні письмово виконують повний синтаксичний розбір.
3.
Завдання
«Відтвори схему».
1. Експрес
– опитування теоретичного матеріалу.
* На які два види поділяються односкладні речення?
* Яка різниця між означено-особовими і узагальнено особовими
реченнями?
* Яке речення називається безособовим?
* Яке речення є називним? Які другорядні члени речення можуть
поширювати називне речення?
1.
Лінгвістична
гра «Третій зайвий».
*** Все бачу наяву. Вечоріє. Слухаю тишу.
*** Влітку веселіше. Слухаю співи пташок. Треба працювати.
*** Тиша. Нічна тиша. Тиша вночі.
2.
Різнорівневі
завдання.
Низький і середній рівень. З`єднати частини прислів`їв і записати їх в зошити.
За рідний край того і другому
не бажай
Нових друзів май
а без сусіда - ні
Чого сам собі не зичиш
старих не забувай
Без брата проживеш
життя віддай 5.2. Високий
і достатній рівень. «Кодовий
диктант» .
(Учитель
читає текст, а учні відповідною цифрою позначають вид односкладного
речення
у таблиці (додаток):1-означено-особове;
2- неозначено-особове; 3 -
узагальнено-особове;
4- безособове; 5- називне.)
Примітка: у
диктанті є і двоскладні речення, важливо, щоб учні знайшли їх і не
позначили..
Лічу дні і ночі, місяці,
роки…Скільки їх уже минуло…Згадую, думаю…Двадцять років нема вдома Андрія. А я
в своїй старій хаті вже чотирнадцять літ живу в самотині. Оце недавно, після
десятої години вечора, зривали над моїм дахом кабель з телеантени. Вибігаю в
коридор, б`ю в двері кулаками, кричу…..Самота. Жива самота незмірно тяжча, ніж
тюрма.
Відповідь:
№1
|
№2
|
№3
|
№4
|
№5
|
№6
|
№7
|
№8
|
№9
|
1
|
4
|
1
|
4
|
Двоскл.
|
2
|
1
|
5
|
Двоскл.
|
3. Коротка бесіда за змістом уривків з новели Г.
Берізки «Самота»
-
Чому твір
має таку назву?
-
Поділіться
своїми враженнями від почутого.
-
Які
односкладні речення найчастіше
використовує Галина Спиридонівна? Яка їх
роль?
VІ.
Підсумок уроку. Оцінювання.
VІІ. Домашнє
завдання (на вибір).
1. Твір-роздум «Мої враження від новели Г.
Берізки «Самота»»(з використанням односкладних речень).
2. Виписати
два односкладних речення з будь-якого
твору Г. Берізки (поезія, проза) і зробити
синтаксичний розбір. Учитель української мови та літератури ЗШ І-ІІІ ст. с. Могильне Гайворонського району Кіровоградської області Горобець Олена Федорівна
|